«

»

Pro 11

Odpovídáme na Vaše dotazy …

Obrátil se na nás občan s tímto dotazem a nebyl jediný, proto dáváme naši odpověď veřejně na vědomí:

Vážená paní místostarostko,

obracím se na Vás touto cestou s dotazem co mám dělat v případě, aby do mé schránky nebyla distribuována tiskovina Medlánecký Prostor?  Tato tiskovina, kterou jsem si neobjednal je mi distribuována a s jejím obsahem jsou konfrontovány mé děti, které mi pak kladou otázky na které neznám  odpovědi a zůstává pak dojem, že v Medlánkách se nic nedaří a vše stojí za prd, což za téměř 50 let svého života v Medlánkách nemohu a nechci tvrdit.

       Z tohoto důvodu prosím o postup jak vyjádřit, že nechci distribuci této tiskoviny( nevím zda se jedná o registrovanou tiskovinu odpovídající zákonům o tiskovinách).

 Například stejně jako u reklamních letáků  Nevhazujte Medlánecký prostor ?

Děkuji s pozdravem                           Ing. Radek Horký

 

A odpověď po konzultaci s naším právním úsekem:

Vážený pane inženýre,

pokud jde o možnou obranu proti vhazování různých písemností (neboť nejde o tisk dle tiskového zákona) do poštovní schránky, náš právní řád sice nabízí poměrně slušně zpracovanou možnost obrany proti vhazování reklamních materiálů, avšak je otázkou, nakolik je politický leták reklamní tiskovinou. Dle některých výkladů zákona o regulaci reklamy jsou volební letáky považovány za reklamu, pokud jsou distribuovány mimo předvolební období. V předvolebním období je pak jejich distribuce akceptovatelná, neboť převažuje veřejný zájem na to, aby se občan mohl seznámit s co nejširším spektrem kandidujících politických subjektů.

Ačkoliv, je zřejmé že žádný univerzální a účinný návod nemáme, jsme toho názoru, že by mělo postačit výslovné upozornění, že si nepřejete vhazování letáků politického subjektu XXXX a věřit, že ti, kteří se tak často zaštiťují požadavky na respektování vůle občanů, se budou takovým adresným projevem vůle sami řídit.

Protože nejste jediný, kdo se nás ptá na danou problematiku, dáváme váš dotaz a naši odpověď s Vaším souhlasem na web obce pro ostatní občany k seznámení.

 

O autorovi

Kateřina Žůrková

Kateřina Žůrková

Místostarostka MČ Brno-Medlánky

Email: zurkova@medlanky.brno.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *