«

»

Zář 29

Engas – ukončení činnosti dodavatele elektřiny

Vyjádření zástupce společnosti Engas Pavla Misáka:

 

Dobrý den, pokusil jsem se dát dohromady několik často kladených otázek a odpovědí:
– Budu mít zajištěné dodávky elektřiny i po 30.9.2022? Ano, 1.10.2022 se o dodávky do vašeho odběrného místa automaticky začne starat společnost E.ON jako dodavatel poslední instance (DPI), takže se nemusíte obávat, že byste zůstali bez elektřiny. Režim DPI trvá maximálně 3 měsíce, v této době je potřeba uzavřít standardní smlouvu s jakýmkoliv dodavatelem elektřiny.
– Kolik budu v DPI platit? Toto plně závisí na společnosti E.ON, která bude pro vaše odběrné místo dodávky v režimu DPI zajišťovat. Společnost E.ON jsme požádali, aby pro tyto dodávky použili námi již dříve zarezervovanou elektřinu a tím snížili negativní dopad na naše odběratele.
– Proč jste to neoznámili dříve? Do poslední chvíle jsme se snažili najít dodavatele, který by vaše odběrné místo převzal a nabídl by rozumnou cenu za dodávky elektřiny. K rozhodnutí došlo po vyčerpání všech možností v pondělí 26.9.2022 a naše zákazníky jsme tedy ihned informovali.
– Mám vám dál platit zálohy? Ne. Prosíme, zrušte si trvalý příkaz pro platbu záloh. Případný přeplatek vám bude zaslán na bankovní účet.
– Krachujete? Mám se bát o peníze, které jsem poslal jako zálohy? V žádném případě. 30.9.2022 provedeme odečet vašeho měřidla a nejpozději do konce měsíce října vám zašleme konečné vyúčtování a případné přeplatky vrátíme na váš bankovní účet. Prosíme o kontrolu, že u nás máte evidovanou správnou doručovací adresu a číslo bankovního účtu. Případné změny prosím nahlaste na email energie@engas.cz
– Nemohu se dovolat na infolinku! Omlouváme se, je přetížená. Prosíme vás o trpělivost. Dotazy je také možné posílat na email energie@engas.cz, snažíme se odpovídat co nejrychleji.

Doplňující informace starosty:

Dobrý den, hned v úterý jsem kontaktoval pana ředitele Tepláren Brno. Ty jsou totiž taky obchodníkem s elektřinou a dodávají ji do mnoha domácností. Pokusili jsme se proto logicky najít pomoc pro lidi z Medlánek přímo u této městské firmy. Pan ředitel mi slíbil, že se nám pokusí pomoct, i když cca 1000 odběrných míst by pro ně nebylo jednoduché přijmout. Propojil jsem jej se zástupci Engasu a hned se na tom začalo pracovat. Uvidíme, k čemu se podaří dospět. Samozřejmě nevím, jakou cenu by Teplárny nabídly. Nicméně teď bojujeme hlavně o to, aby lidé nezůstali dlouho v režimu DPI a mohli uzavřít smlouvu s konkrétním dodavatelem.
Michal Marek

O autorovi

JUDr. Michal Marek

JUDr. Michal Marek

Starosta MČ Brno-Medlánky

2 komentáře

 1. Tomáš Dosedla

  Mockrát díky za zjištění a publikování těchto informací. Přístup firmy Engas je naprosto otřesný. Proč odpovědi na tyto dotazy nepublikuje engas.cz na svém webu? Proč nevylepili tyto informace v bytových domech aby informovali své odběratele?

  Velmi vítám propojení zastupců Engasu s Teplárny Brno. Ve snaze nespadnou do režimu DPI jsme dnes proaktivně do Teplaren Brno volal a dostal jsem informaci od obchodníka, že nové zákazníky na odběr elektřiny nepříjímají.

  K vyjádření zástupce Engasu = „Společnost E.ON jsme požádali, aby pro tyto dodávky použili námi již dříve zarezervovanou elektřinu a tím snížili negativní dopad na naše odběratele.“ Jde jen o planý příslib. E.ON musí splnit povinnost dodavatele poslední instance, ale již nic E.ON nenutí poskytnou odběratelům Engasu výhodnější ceny elektřiny režimu DPI. Lze tudíž s předpokládat, že E.ON aplikuje svoje standardní podmínky pro odběratele v režimu DPI vice viz. https://www.eon.cz/domacnosti/zakaznicka-pece/zmeny-ve-smlouve/dodavatel-posledni-instance/

  Mimochodem ani E.ON nové smlouvy neuzavírá. Na jejich webu visi oznámení „Omlouváme se. Je nám moc líto, ale kvůli současné tržní situaci neuzavíráme nové smlouvy. Jedinou výjimkou je připojení nového odběrného místa.“

 2. Tomas Dosedla

  Danes se mi podařilo uzavřít novou smlouvu na dodávku elektřiny na kontaktním místě ČEZu, Mojmírovo náměstí 22, Brno-Královo Pole. Vše vyřídili velmi vstřícně a na počkání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *