«

Kvě 03

SAKO ReUse centra opět otevřena!

Od pondělí 3. května opět otevíráme provoz ReUse a ReNab center, která byla kvůli covidovým opatřením dlouho zavřená. Na šesti sběrných střediscích odpadu – SSO Dusíkova, SSO Hapalova, SSO J. Svobody, SSO Okružní, SSO Ukrajinská, SSO Veveří – je tak znovu možné dávat nepotřebné, avšak stále funkční zařízení domácností, jako například kuchyňské nádobí, obrazy, vázy, dekorace, CD, knihy, časopisy, hračky, sportovní vybavení či nábytek, jako stoly, židle, skříně.

Použitelný nábytek je pak prostřednictvím Odboru sociální péče magistrátu města Brna předáván sociálně potřebným občanům, zatímco ostatní vybrané věci jsou za symbolický poplatek nabízeny dalším zájemcům, přičemž veškery výtěžek putuje na veřejnou sbírku, podporující výsadbu a údržbu květinových záhonků ve městě.

„I přes restriktivní omezení v průběhu minulého roku se nám v rámci projektu ReUse podařilo získat bezmála 100 tisíc korun, celkově od začátku sbírky pak už více jak 700 tisíc korun, za něž mohlo město osadit květinové záhony, nakoupit osivo a zakládat květnaté louky a v rámci nábytkové banky jsme za loňský rok přijali 52 kusů nábytku. Celkově mohlo město díky projektu rozdat nábytek již do 150 rodin,“ zdůraznil Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno.

Projekty ReUse i ReNab byly pozastaveny na začátku října minulého roku, hned po vyhlášení nouzového stavu. Jsem proto rád, že po tak dlouhé době opět mohou plnit svoji funkci, to znamená především předcházet vzniku odpadu, ale také posílit výsadbu zeleně v Brně a zlepšovat dostupnost bydlení. Brno jako první město v Česku začalo v roce 2016 skrze projekt ReUse systematicky předcházet vzniku odpadu a dávat věcem druhý život. Za tu dobu se podařilo zachránit 125 tun knih, 50 tun porcelánu, 12 tun skla, 350 m3 nábytku a 1400 m3 vybavení domácností,“ zdůraznil první náměstek primátorky Petr Hladík a připomněl, že díky ReUse projektům Brno předchází vzniku odpadu už pět let, což snižuje náklady na odstraňování odpadů, generuje pracovní místa a přispívá k ochraně životního prostředí.

O autorovi

Alena Bradáčová

Alena Bradáčová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *